IX Powiatowa Konferencja Regionalna
– 5 października 2017 r.

5 października 2017 r. w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Sośnicowicach odbyła się IX Powiatowa Konferencja Regionalna dla bibliotekarzy, nauczycieli i regionalistów pt.: „Pasjonaci śląskiej kultury”, zorganizowana przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Gliwicach. Uczestników przywitał Starosta Gliwicki Waldemar Dombek oraz Burmistrz Sośnicowic Marcin Stronczek, który wystąpił z prelekcją pt.:”Sośnicowice – Historia. Ludzie. Wydarzenia.”

Konferencja podzielona była na dwie części. Pierwszą poprowadziła prof. dr hab. Krystyna Turek z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Poświęcona była muzyce i gwarze, gdzie swoje wystąpienia miało trzech prelegentów:

• Beata Stawowy – dyrygentka chóru „Skowronek” (Gierałtowice) – „…w pieśni piękno i potęga, kto jej służy, nieba sięga”.
  • dr Mariusz Kowalczyk – dyrygent Orkiestry Dętej KWK Knurów (Knurów) – „Człowiek orkiestra”.
  • Teresa Szymońska – Ślązaczka roku 2016 (Sośnicowice) – „Moje Śląskie pasje”.

Prowadzącym drugą, historyczną część był dr hab. Maciej Fic z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. O swoich pasjach opowiadali:

• Grzegorz Kamiński – Polskie Towarzystwo Historyczne w Opolu (Toszek) – „Ratujmy żydowskie dziedzictwo powiatu gliwickiego”. W czasie konferencji towarzyszyła nam wystawa zdjęć Pana Grzegorza, poświęcona tematowi.
  • Leonard Seichter –  kolekcjoner m.in. widokówek i śląskiej porcelany (Pławniowice) – „Dni mijają, lata płyną – 700 lat Pławniowic”.
  • Norbert Kozioł – pasjonat militariów i rekonstrukcji historycznych (Pyskowice) – „Gliwickie regimenty, elementy umundurowania i wyposażenia w latach 1870-1918”.
  • Roland Skubała – pasjonat militariów i rekonstrukcji historycznych, kolekcjoner widokówek (Pyskowice) – „Pyskowice na starej widokówce”.