Pomiędzy regałami z książkami
– 24 kwietnia 2019 r.

Wiosenny cykl POMIĘDZY REGAŁAMI Z KSIĄŻKAMI zaowocował kolejnymi spotkaniami w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Sośnicowicach. Pierwszym gościem zaproszonym 24 kwietnia 2019 r. przez ks. Marcina Gajdę do „RADIA JAKUB” był ks. Piotr Bekierz. Kapłan i pielgrzym w jednej osobie. Podczas spotkania przedstawił swoją historię zetknięcia się z „Camino”. Opowieść o pątniczym szlaku, którym jest droga św. Jakuba z hiszpańskiego Camino de Santiago do katedry w Santiago de Compostela, zaciekawiła zebraną na sali konferencyjnej publiczność. Ksiądz podkreślił, że nie ma jednej trasy pielgrzymki. Można ją pokonać pieszo, konno, rowerem, pojechać autobusem czy autem. Warto także dodać, że droga św. Jakuba zagościła również w Polsce. Przy okazji ks. Bekierz zachęcał wszystkich do pokonywania i pielgrzymowania własnymi szlakami. Po wizycie pierwszego gościa przyszła kolej na rekomendację wybranych i ciekawych książek dostępnych w Bibliotece w Sośnicowicach. Uczyniła to Pani Grażyna Lazar, która zachęcała wszystkie osoby do lektury poszczególnych pozycji książkowych. Następnym gościem kwietniowego spotkania POMIĘDZY REGAŁAMI Z KSIĄŻKAMI był Dyrektor Gliwickiego Hospicjum, lek. med. Artur Pakosz. Prowadzący od wielu lat hospicjum podzielił się swoim doświadczeniem i przeżyciami związanymi z opieką nad chorymi. W trakcie wywiadu przeprowadzonego przez ks. Gajdę można było wiele dowiedzieć się o opiece paliatywnej, o tym, czym różni się pomoc stacjonarna od opieki domowej, a także kim są wolontariusze, niosący pomoc i wsparcie chorym. Bezsprzecznie tematy poruszane w drugiej części spotkania przybliżyły publiczności realia pracy i opieki nad chorymi w wielu miejscach w Polsce. Zwieńczeniem tego wieczoru był poczęstunek pysznymi kanapkami, przygotowanymi przez kucharza jednej z sośnicowickich restauracji.