FERIE ZIMOWE – styczeń 2020 r.

Tegoroczne ferie zimowe rozczarowały dzieci brakiem śniegu. Sanki i narty trzeba było zastąpić innymi atrakcjami. Nasza Biblioteka postanowiła więc trochę pomóc dzieciom i ich rodzicom zagospodarować ten wolny czas organizując ciekawe warsztaty kreatywne i ruchowe.

Pierwszego dnia gościliśmy Panią Joannę (dla zainteresowanych jej twórczością polecamy: http://tajanna-art.blogspot.com/), która nauczyła dzieci techniki scrapbookingu i przy jej użyciu pomogła wykonać kartki z okazji Dnia Babci i Dziadka.

We wtorek dzieci miały możliwość wydrapać sobie zakładkę do książki. Oznacza to, że na specjalnym papierze, który krył w sobie dwie warstwy, tzn. zdrapkę i tęczowe tło, uczestnicy zajęć tworzyli własne wzory i napisy. Następnie takie oryginalne zakładki zostały zalaminowane, aby tym sposobem dzieciom służyły dłużej.

W środę królował u nas quilling. Pod trudną nazwą kryją się kolorowe paski papieru, które zwija się za pomocą specjalnego przyrządu w spiralki. Z takich zwiniętych ślimaczków można tworzyć wiele ciekawych rzeczy, ogranicza nas tylko własna wyobraźnia. My stworzyliśmy piękny zestaw liter, układających się w słowo BIBLIOTEKA.

Kolejnego dnia naszym gościem była Pani Mariola, która stworzyła edukacyjny dywan TUPUTAN (więcej o tej metodzie ruchowo-tanecznej tutaj: https://tuputan.pl/). Korzystając z tego dywanu tańczyliśmy, tworzyliśmy choreografię, graliśmy w różne gry i zabawy. Nauczyliśmy się też kilku piosenek, do których za pomocą instrumentów sami stworzyliśmy muzyczny podkład.

Nasze piątkowe spotkanie miało charakter troszkę kryminalny. Tworzyliśmy anonimy, takie jak w filmach, czyli wycinaliśmy literki z gazet i z nich powstały zagadkowe opisy postaci literackich. Zajęcia zakończyliśmy z przytupem, albo raczej z wyciem syren alarmowych, gdyż taki hałas stworzyli nam goście specjalni. Do Biblioteki przyjechali radiowozem nasi gminni dzielnicowi, którzy opowiedzieli dzieciom jak bezpiecznie poruszać się na drodze oraz odpowiedzieli na pytania dotyczące bezpieczeństwa. Dodatkową nietypową atrakcją była możliwość zobaczenia radiowozu od środka, za co serdecznie dziękujemy.

W taki właśnie sposób wesoło się bawiliśmy, nauczyliśmy się czegoś nowego i udowodniliśmy, że bez śniegu też można bawić się podczas ferii. W zajęciach wzięło udział ponad trzydzieścioro dzieci w grupie wiekowej od lat sześciu do czternastu. Dziękujemy zaproszonym gościom i uczestnikom zajęć oraz zapraszamy do odwiedzania naszej Biblioteki. Tutaj zawsze można w interesujący sposób spędzić czas.