FERIE ZIMOWE
– styczeń 2017 r.

Podczas tegorocznych ferii zimowych – podobnie jak w roku ubiegłym – dzieci z naszej gminy, które nie wyjechały na zimowiska, mogły skorzystać z wielu atrakcyjnych zajęć przygotowanych przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Sośnicowicach. W pierwszym tygodniu ferii dzieci, korzystając z wyjaśnień i porad instruktorek, samodzielnie zaprojektowały, uszyły i ozdobiły misie-przytulanki ze szmatek. Zaś amatorzy mocnych wrażeń wzięli udział w pokazie „Chemiczne czary-mary”, który odbył się w sali konferencyjnej biblioteki i zgromadził bardzo dużą liczbę widzów, nie tylko dzieci. Zaraz po pokazie chętni mogli wziąć udział w warsztatach zatytułowanych „Kolorowy świat chemii” i samodzielnie wykonać różne chemiczne hokus-pokus. Pierwszy tydzień ferii dzieci zakończyły wykonując kartki z życzeniami na Dzień Babci i Dziadka. Mogły przy tym korzystać z różnorakich materiałów plastycznych – kolorowych kartonów, wycinarek do papieru, wstążek, farb i brokatu.

Drugi tydzień ferii rozpoczął się od warsztatów plecionkarskich. Panie etnografki, które zajęcia prowadziły, przedstawiły dzieciom w krótkim filmie różne formy wyrobów plecionkarskich, a także omówiły rodzaje materiałów, które nadają się do wyplatania przedmiotów użytkowych czy artystycznych. Następnie dzieci mogły samodzielnie zmierzyć się z plecionkarskim tworzywem, czyli wikliną, i wykonać rybkę.

Kolejny dzień przyniósł spotkanie z Markiem Szołtyskiem, autorem wielu książek o śląskich tradycjach i zwyczajach. Tym razem autor, gorący propagator śląskości, namawiał dzieci do zabawy w teatr – do samodzielnego wykonywania kukiełek i dekoracji „z niczego” i przygotowywania przedstawienia. Dzieci wzięły udział w kilku próbach aktorskich, było więc dużo śmiechu i dobrej zabawy.

Zajęcia plastyczne, kończące ferie w bibliotece, poświęcone były masce karnawałowej. Dzieci mogły puścić wodze fantazji, powstało więc wiele atrakcyjnych, kolorowych i różnorodnych maseczek.

Podczas tych dwóch zimowych tygodni zajęcia tematyczne, przygotowane przez Bibliotekę, przeplatały się z porankami filmowymi i zabawą w kalambury, a dzieci, odwiedzając bibliotekę i korzystając z czasu wolnego, wypożyczyły dużo książek i czasopism.

Eko zabawka – 16 stycznia

Poranek filmowy – 17 stycznia

Warsztaty chemiczne – 18 stycznia

Poranek filmowy – 19 stycznia