100-lecie Powstań Śląskich
– Sesja Historyczna
– 10 maja 2019 r.

Setna rocznica wybuchu pierwszego powstania śląskiego to znakomita okazja do świętowania. 10 maja 2019 r. w Bibliotece w Sośnicowicach odbyła się sesja historyczna, której przewodnie hasło brzmiało: „Rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich”. Wydarzenie rozpoczęło odegranie przez trębacza „Mazurka Dąbrowskiego” i piosenki „Już zachodzi czerwone słoneczko”. Prowadzącym sesję a także pierwszym prelegentem był mieszkaniec Toszka, historyk Grzegorz Kamiński. W pierwszej części spotkania przedstawił sytuację na Górnym Śląsku, która miała miejsce sto lat temu. Były historyczne zdjęcia oraz slajdy z mapami powstań śląskich. W przerwie można było poczęstować się pysznym tortem z napisem „100-lecie Powstań Śląskich 1919-1920-1921”. Zebrana na sali konferencyjnej młodzież a także nauczyciele oraz przedstawiciele władz miejskich mieli okazję zobaczyć wystawę figurek żołnierzyków i plakatów z okresu plebiscytu, przygotowaną przez Pana Grzegorza Kamińskiego. W kolejnej części sesji historycznej swój wykład wygłosił Dariusz Walerjański. Następnie rozdano karty do głosowania. Każdy mógł sprawdzić swoją wiedzę i odpowiedzieć na pytanie: „Czy Plebiscyt odbył się w sprawie przyłączenia Sośnicowic do…”. Spośród pięciu możliwych odpowiedzi można było wytypować tylko jedną. W ostatniej części spotkania na scenie pojawił się Tomasz Sobania. Przedstawił historię uczestnictwa w Rejsie Niepodległości 1918-2018 na żaglowcu „Dar Młodzieży”. Prelekcja pt.: „Do odważnych świat należy – moja przygoda z Rejsem Niepodległości” bardzo zainteresowała wszystkich słuchaczy. Całości towarzyszyła prezentacja multimedialna obrazująca różne etapy podróży. Podsumowaniem imprezy było wręczenie nagród i dyplomów uczestnikom konkursu plastyczno-historycznego: „Plakat 100-lecie Powstań Śląskich”.